Jest najważniejszą miejscowością na wyspie Hiiumaa i zarazem stolicą okręgu hiumskiego (Hiuu maakond). Liczba mieszkańców wynosi 4 200, lecz podwaja się w trakcie sezonu wypoczynkowego. Przez miasto przepływa rzeka Nuutra.
Historia
Pierwsze wzmianki pochodzą z 1564 roku, Kärdla wzmiankowana jest jako osada rybacka zamieszkała przez Szwedów. W latach 30. XIX wieku powstały tu zakłady włókiennicze, co spowodowało pewne ożywienie gospodarcze. Wkrótce wybudowano osiedle i szkółkę dla robotników, otworzono nowy port handlowy (1849 rok), postawiono kamienny kościół (1863 rok). Przełom stuleci przynosi odkrycie Kardli jako miejscowości wypoczynkowej. W I połowie XX wieku miasteczko było chętnie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów, a dwa razy na światowych wystawach w Paryżu (1900 rok) i belgijskim Liege (1905 rok) uznane za jedno z ciekawszych letnich kurortów Europy. Od 1938 rok Kärdla posiada prawa miejskie. We wczesnym okresie radzieckim deportowano stąd w głąb Rosji wielu jej mieszkańców.
Zabytki
Kamienny kościół z 1863 roku, port handlowy z 1849 roku, zakłady włókiennicze z lat 30. XIX wieku, domki robotnicze z XIX wieku.
Atrakcje turystyczne
Dzisiejsza Kärdla to miasto zieleni i świeżego powietrza. Nie dziwi zatem, że w pełni sezonu do 4200 stałych mieszkańców dołącza drugie tyle turystów. Przez całe miasteczko przepływa niewielka rzeka Nuutra i właśnie w tym miejscu uchodzi do Bałtyku – bardzo przyjemnie spaceruje się cienistymi alejkami jej nabrzeża. Na placu Vabriku można oglądać dobrze zachowane domki robotnicze. W sezonie bez wątpienia najpopularniejszym miejscem jest plaża i kąpielisko. Wieczorem można poszaleć w portowym jachtklubie, a w dzień wypożyczyć łódź i wybrać się na przejażdżkę. Do Kardli kursuje kilka autobusów z Haapsalu: poza tym miasteczko ma bezpośrednie połączenia prawie ze wszystkimi miejscowościami na wyspie. W sezonie na tutejszym lotnisku lądują samoloty z Tallina. Noclegi na całej wyspie, w hotelach i pensjonatach, pokojach gościnnych B&B, na kwaterach agroturystycznych organizuje sprawnie działający przy Hiiu 1 punkt informacji turystycznej (tel. 33033; latem poniedziałek-piątek 9.00-18.00, niedziela 9.00-14.00). Tu też można uzyskać wszelkie dane na temat bezpłatnych pól biwakowych. Kilkanaście kilometrów na południe, w Kassari, na przybrzeżnej wysepce o tej samej nazwie, zlokalizowany jest kemping Vetsi Tall (tel. 92219). Turystom oferuje się drewniane domki w kształcie beczki, które stoją w owocowym sadzie. Możliwość rozstawienia namiotu. W starych zabudowaniach gospodarskich mieści się stylowa knajpka z regionalnymi daniami i niemieckim piwem; możliwość wykupienia całodobowego wyżywienia.