Collegium Musicale, jeden z najsłynniejszych ambasadorów estońskiej muzyki chóralnej, wystąpił 9 maja w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentował pieśni z cyklu „Forgotten Peoples”, jednego z największych estońskich kompozytorów chóralnych Veljo Tormisa.
Estońskie Stowarzyszenie Chóralne dwukrotnie ogłosiło Collegium Musicale Chórem Roku (w 2011 i 2014 r.). Jego płyta Peegel peeglis, zawierająca kompozycje Arvo Pärta, otrzymała w 2012 roku nagrodę dla najlepszego w Estonii albumu z muzyką chóralną.
Założony przez młodego dyrygenta Endrika Üksvärava w październiku 2010 roku, Collegium Musicale zdobywa publiczność i laury na całym świecie. Chór regularnie koncertuje przed publicznością we Włoszech, Francji, w Niemczech, Czechach, Finlandii, Rosji, na Malcie. W 2015 roku chór Collegium Musicale odbył tournée po Japonii, w towarzystwie kompozytorów Arvo Pärta oraz Erkkiego-Svena Tüüra, których utwory wykonywał.
Cykl „Forgotten Peoples” został spisany w latach 1970-1989 przez Veljo Tormisa. Opiera się on na tradycyjnych pieśniach ludowych sześciu narodów bałtycko-fińskich. Pieśni opierają się na zasadzie, którą Veljo Tormis nazywa „nieskończonym postępowaniem”. Jest ona charakterystyczna dla tradycji ustnej regionu bałtycko-fińskiego, która zanikła wraz z rozwojem kultury języka pisanego.
Dziś wszyscy śpiewacy, których pieśni spisał kompozytor, nie żyją. Wiele bałtycko-fińskich ludów, których tradycje przypominają śpiewacy, jest na granicy wyginięcia – ich języki są często znane przez zaledwie kilka osób. Dzięki muzyce, Tormis daje znikającym dziś ludom wieczny głos.
Collegium Musicale wystąpiło na zaproszenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Polskim przedstawicielem chóru jest SONORA.
Więcej informacji o koncercie: http://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/577-Collegium_Musicale.