Muzyka reggae najczęściej kojarzy się z gorącą Jamajką, a nie z północno-wschodnią Europą. Jak to się stało, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem w Estonii?
Popularyzacja muzyki reggae w Estonii zaczęła się w latach 90. w klubach muzycznych Tartu. Porównywane do greckich Aten, nazywane kulturalną stolicą państwa miasto szybko stało się podatnym gruntem dla nowych brzmień.
Właśnie w Tartu, w 2003 roku, powstała najsłynniejsza grupa muzyczna Anthen Sound. W jej skład weszli Don Eikson i Pickney Tiger. Wkrótce do grupy dołączyli Ras Wu i Smaddy. Zespół gra klasyczną muzykę reggae, ale też eksperymentuje z nowymi brzmieniami. Anthen Sound najczęściej koncertuje w Tartu, jednak gra koncerty także w całej Estonii, a nawet na Łotwie.
Zespół połączył muzyków o różnej przeszłości. Don Erikson zasłużył na swój przydomek jako prekursor reggae w Estonii. Pickney Tiger to dziennikarz, który w swoim dorobku ma wiele artykułów dotyczących tego gatunku muzyki oraz jest współtwórcą audycji w Raadio 2. Ras Wu uznawany jest za najbardziej utalentowanego dj’a, a Smaddy jest autorem wielu portali internetowych popularyzujących ten reggae.
Wart uwagi jest również zespół Bashment Kingz Sound (Ringo Ringvee, Dice Rudy and Tarrvi Laaman). Grupa również powstała w Tartu, jednak szybko przeniesła się do stolicy. Muzycy propagują tam reggae poprzez audycję „Reggae Power” w Raadio 2.
Ciekawą postacią w grupie jest Ringo, który spędził kilka lat na Jamajce, a obecnie wykłada również pedagogikę na Uniwersytecie w Tartu. Tarrvi z kolei zajmuje się fotografią oraz wykłada na Akademii Sztuk Pięknych.
Dice Rudy znany jest jako najlepszy raper w kraju. Współpracuje on z wieloma artystami, w tym Massive. Innym legendarnym raperem jest J.O.C., który zwyciężył w pierwszej estońskiej „Bitwie raperów” w 2000 r. Prowadzi on audycję „Poznaj miksera” w Programie Drugim Estońskiego Radia.
Pozostali raperzy jak Mc Tommyboy, członek grupy Noizmakaz i Külalised (The Visitors), stawiają na międzynarodowy przekaz rapując częściej po angielsku niż po estońsku. Wśród pozostałych na scenie muzycznej warto wymienić: Bumbastik Sound (Ras P, Naya Gaz), Codeh Sound (Egoism i Kuise) załoga reggae.ee (Maali, Jane), Plookie, MC Wheel.
Warto dodać, że muzyka na żywo cieszy się sporym powodzeniem wśród estońskiej młodzieży. Na koncertach panuje przyjazna atmosfera i a artyści mają świetny kontakt z fanami. Warto wybrać się na taki koncert. Dla polepszenia nastroju. Warto.
Informacje o koncertach publikowane są na stronie www.bashment.ee oraz w profilach artystów w serwisach społecznościowych www.myspace.com i www.facebook.com.
Bardzo ciekawy artykuł. Akurat tego oblicza estońskiej muzyki nie znałem, mimo że reggae jest mi bliskie :)