Erasmus w Estonii

3
3619

Dziś kilka obiecanych wcześniej wskazówek dotyczących stypendium Erasmus w Estonii.

Być może, Erasmus w Estonii wydaje się dosyć dziwnym lub trudnym do zrealizowania pomysłem, ale nic bardziej mylnego. Sądzę, że Estonia pozytywnie zaskoczy każdego sceptyka i jest to na tyle interesujący kraj, że można zostać tu nawet na rok. Aby dostać stypendium należy przejść rekrutację na swoim macierzystym wydziale, ale jednak już wcześniej mogą pojawić się problemy, o których piszę dziś.

1. Brak umowy.
Bardzo prawdopodobne, że macierzysty wydział (instytut) może nie mieć umowy z uczelnia estońską (jakąkolwiek lub wybraną). Często studenci wybierają tylko spośród uczelni, z którymi są już podpisane umowe, a warto rozejrzeć się dokladniej. Podpisanie umowe sprowadza się najczęściej do skontaktowania się z koordynatorem z uczelni macierzystej oraz z uczelni przyjmującej (w obu przypadkach z koordynatorami właściwymi dla danych wydziałów) oraz poinformowania o chęci podjęcia wymiany z daną uczelnią oraz przekazania odpowiednich danych (dane uczelni, kontakt do koordynatora). Dalszy etap podpisania umowy należy do uczelni. Należy też zwrócić uwagę na ostateczny termin podpisywania umów na dany rok akademicki (zwykle jest to koniec października lub listopada). Warto dodać również, że podpisanie umowy daje studentowi, który do niej doprowadził, gwarancję otrzymania miejsca.

2. Certyfikaty językowe.
W postępowaniu rekrutacyjnym wymagany będzie między innymi certyfikat językowy (lub zaświadczenie o znajomości języka – najczęściej angielskiego). W przypadku braku takiego dokumentu warto zwrócić uwagę, czy jest możliwość zdania egzaminu na uczelni lub zdobycia poprzez rozmowę odbywającą się na zasadzach egzaminu. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu nie powinno stanowić problemu. Poziom wymagany do odbycia studiów zagranicznych to zwykle B2.

3. Jakie dokumenty są potrzebne? Rekrutacja na wydziale macierzystym.
Oprócz certyfikatu językowego (zaświadczenia) potrzebne będą list motywacyjny i CV, opinia naukowa jednego z wykładowców lub ćwiczeniowców, zaświadczenie o średniej oraz wypełniony formularz właściwy dla uczelni macierzystej.
Jeśli otrzymamy miejsce należy następnie należy wypełnić i uzyskać potwierdzenia (podpis i pieczęć) od koordynatora i biura współpracy z zagranicą dokumentów takich jak Application Form, Learning Agreement (LA), Transcript of Records oraz certyfikat językowy.

4. Rekrutacja na uczelni przyjmującej.
Wymienione powyżej dokumenty wraz z kopią dowodu osobistego należy przesłać pod właściwy adres uczelni przyjmującej. Zwykle rekrutacja na wybranej uczelni stanowi formalność. Po zaakceptowaniu apliakcji uczelnia przyjmująca powinna przesłać Letter of Confirmation (LC) oraz podpisany LA.

Na 3-4 tygodnie przed wyjazdem należy zgłosić się wraz z LA i LC do właściwego biura współpracy z zagranicą w celu podpisania umowy o stypendium.

5. Erasmus Intensive Language Course (EILC). Inne kursy językowe.
Jeśli wybieramy się do kraju, w którym używa się mało popularnego języka (a takim z pewnością jest Estonia), możemy skorzystać z EILC. Kursy odbywają się zwykle na poziomach podstawowym lub średniozaawansowanym (w Estonii tylko na podstawowym). Kurs taki pozwala nie tylko zapoznać się z językiem i kulturą danego kraju, ale także poznać studentów, z którymi prawdopodobnie będzie studiowało się już w trakcie wymiany. W Estonii tego rodzaju kursy przeprowadzane są przez 3 uczelnie. Niestety nie ma wśród nich ani Uniwersytetu w Tartu, ani w Tallinie, ale blokuje to uczestnictwa w nich przyszlych studentów tych uczelni.

Warto także poszukać kursów językowych organizowanych przez inne instytucje. Mają one charakter bardzo podobny do EILC. W Estonii kursy takie organizują Uniwerystet w Tartu i Uniwersytet w Tallinie, a miejsce można otrzymać także dzięki Instytutowi Estońskiemu.

Następnym krokiem są studia na wybranej uczelni.;)

Jest to dosyć krótki zarys tematu. Jeśli pojawią się pytania bardzo chętnie na nie odpowiem oraz uzupełnię notatkę.

3 KOMENTARZE

  1. Spiesze poinformowac, ze mi tez sie taka umowe udalo wygenerowac miedzyc Eesti Maaulikool a Moja macierzysta uczelnia Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie : ) Studiuj tylko w Estonii!!! Piekny kraj, duzo luzu.

  2. Mam jedno pytanie. Wysłałam dokumenty do Uniwersytetu w Taru(uprzednio dostałam się na wymianę na macierzystym uniwersytecie), jednak nie miałam certyfikatu B2, a „potwierdzenie znajomości języka na poziome umożliwiającym studiowanie za granicą”. Czy odrzucą mnie z tego powodu, czy może przymkną oko i mnie przepuszcza, jak sądzisz? :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj