Wolontariat Europejski

0
674
Karolina i Radek

Zanim zaczniemy opisywać nasze wrażenie i wolontariat w Estonii, przekazujemy garść informacji na temat samego Wolontariatu Europejskiego.

EVS (European Voluntary Service) jest to program Wolontariatu Europejskiego, skierowany do młodych ludzi między 18 a 30 rokiem życia, polegający na pracy na rzecz społeczeństwa. EVS można odbywać w nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach. Celem tej akcji jest nabywanie nowych umiejętności, tolerancji wzajemnego zrozumienia poprzez poznawanie mieszkańców i kultury kraju, w którym się przebywa.

Jak wyjechać na EVS?
Aby móc wyjechać na program należy wyszukać organizację wysyłającą z kraju, którego jest się obywatelem oraz organizację goszczącą w państwie wybranym przez przyszłego wolontariusza. Bardzo często się zdarza, że organizacje wysyłające posiadają swoje organizacje partnerskie, z którymi współpracują. Wyszukiwarkę organizacji wysyłających oraz goszczących można znaleźć pod adresem:http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm.

Jak wygląda proces aplikacyjny?

Zwykle wygląda jak w większości organizacji (w naszym przypadku wystarczyło wysłać CV w języku angielskim). Niektóre wymagają nadesłania listu motywacyjnego z opisem własnych zainteresowań i chęci, dlaczego aplikuje się do danej organizacji. Zwykle kandydata wybiera się na podstawie nadesłanych życiorysów i wysyła odpowiedź. Poza Estonią aplikowaliśmy również na EVS do Bułgarii, gdzie poza CV przeprowadzana była rozmowa przez Skype.

Na jak długo?
Wyjazd może trwać maksymalnie do 1 roku. Niestety nie można wydłużyć wyjazdu w ramach EVS. Skrócenie wyjazdu jest możliwe i wolontariusz nie ponosi żadnych konsekwencji.

Czym można się zajmować?

Dziedziny, w których można pracować są bardzo zróżnicowane, np.: praca z osobami niepełnosprawnymi, edukacja poprzez sport, środowisko, zdrowie, rozwój miast/wsi, świadomość europejska, kultura i sztuka, media i komunikacja, współpraca z dziećmi i młodzieżą, informacja młodzieżowa, wypoczynek młodzieży, współpraca na rzecz rozwoju, walka z dyskryminacją.

Czy wymagane jest doświadczenie w danej dziedzinie?

Jest to zależne od organizacji, do której wysyła się aplikację. Są organizacje, które nie wymagają wcześniejszego doświadczenia, lecz są i takie, w których przy procesie rekrutacji brana pod uwagę jest wcześniejsza działalność w danej dziedzinie lub wykształcenie.

Utrzymanie i koszty podróży

Nie ponosi żadnych kosztów utrzymania, opłata za miejsce zamieszkania jest ponoszona przez organizację goszczącą. Dodatkowo wolontariusz otrzymuje pieniądze na wyżywienie oraz własne wydatki. Koszty wyjazdu są ponoszone przez organizację wysyłającą w kwocie 90% wartości biletu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj